Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Klimatizácia multisplit je skvelé riešenie

Klimatizácia je účinný prenos energie

Klimatizácia je veľmi účinným prostriedkom na chladenie i vykurovanie (dokáže preniesť až 3-krát viac tepla ako spotrebuje elektriny). 


Klimatizácia je v podstate tepelným čerpadlom typu vzduch – vzduch. Skladá sa z minimálne z jednej vonkajšej a jednej alebo viacerých vnútorných jednotiek.


V režime chladenia interiéru prenáša teplo od vnútornej jednotky k vonkajšej, kde ho rozptýli do exteriéru, v režime vykurovania je smer prenosu tepla opačný.


Klimatizácie delíme podľa konštrukcie na:

 • Mobilná klimatizácia – ide o jedno zariadenie, ktoré v sebe kombinuje vonkajšiu i vnútornú jednotku. Pri tomto type však musíte zabezpečiť odvod ohriateho či ochladeného vzduchu trubicou otvorom cez stenu alebo cez štrbinu okna. Mobilná klimatizácia má napájací kábel ukončený vidlicou do bežnej zásuvky.
 • Split klimatizácia – skladá sa z vonkajšej a vnútornej jednotky. Vonkajšia a vnútorná jednotka sú prepojené izolovaným medeným potrubím, cez ktoré prúdi chladivo. Klimatizačné jednotky sú prepojené komunikačným káblom. Hlavný prívod vedie do vonkajšej jednotky klimatizácie.
 • Multisplit klimatizácia – skladá sa z jednej vonkajšej a viacerých vnútorných jednotiek. Vonkajšia jednotka klimatizácie je napájaná zo samostatného elektrického okruhu s vlastným istením, vnútorné sú napájané pomocou komunikačných káblov z vonkajšej jednotky. Multisplit klimatizácia môže mať rôzne typy a výkony vnútorných jednotiek.

 

Rozdelenie klimatizácií podľa typu vnútorných jednotiek:

Pre multisplit klimatizácie sa rôzne typy vnútorných jednotiek možu kombinovať. Vnútorné jednotky klimatizácie sa delia podľa prevedenia na:

 • nástenná klimatizácia s montážou na stenu, 
 • parapetná klimatizácia s montážou pod okennú parapetu, 
 • podstropná klimatizácia s montážou na strop, 
 • kazetová klimatizácia s montážou do stropného podhľadu (používajú sa prevažne v kanceláriách a komerčnej sfére),
 • kanálová klimatizácia s montážou do vzduchotechniky

 

Čo je to multisplit klimatizácia?

Multisplit klimatizácia je klimatizácia, ktorá má viaceré vnútorné jednotky. Multisplit klimatizácia je jedna vonkajšia jednotka s viacerými vnútornými jednotkami prepojené potrubím. K jednej vonkajšej jednotke sú pripojené dve až päť vnútorných jednotiek.  

 

Menej vonkajších klimatizačných jednotiek znamená aj nižšiu spotrebu energie pri zachovaní rovnakého výkonu. Na celý byt či dom vám stačí jedna vonkajšia jednotka. Znamená to, že získate viac priestoru na svojom balkóne či terase.


V byte alebo v rodinnom dome je výhodou tohto riešenia, že stačí namontovať jednu vonkajšiu jednotku klimatizácie a prevádzkové náklady sú oveľa lacnejšie ako v prípade viacerých monosplit klimatizácií. 


Vďaka multisplit riešeniu, kupujete menej zariadení. Pre vás to znamená nižšiu investíciu a takisto nižšie náklady na údržbu. Preto je multisplit klímatizácia vhodným riešením, ak potrebujete zapojiť klimatizáciu vo viacerých miestnostiach.

 

Vnútorné jednotky klimatizácie sa ovládajú diaľkovými ovládačmi. K vonkajšej jednotke je možné napojiť nielen nastenné zariadenia, ale napríklad aj parapetné, podstropné alebo kazetové jednotky. 


 

Montáž multisplit klimatizácie do bytu

Vykonávame montáž multisplit klimatizácie už 15 rokov a nechceme v tom prestať. Nemusíte sa teda báť, že v prípade servisu už nenájdete toho, kto vám klimatizáciu multisplit namontoval. Montáž multisplit klimatizácie dostanete aj s pridanou hodnotou. A to, že si po sebe upraceme tak, že ani nespoznáte, že sme u vás boli. Iba firma s osvedčením a certifikátom na túto činnosť môže vykonávať montáž multisplit klimatizácie.

 

Bezplatná bhliadka miesta montáže

Objednajte si bezplatnú obhliadku zdarma v Bratislave a okolí. Vykonávame predaj a inštalácie klimatizácií, ako aj servis-vyčistenie na všetkých klimatizáciách. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. 


Multisplit Samsung

Klimatizácia multisplit Samsung ponúkajú dokonale optimalizovanú starostlivosť o vzduch. Ich ľahké, priestorovo úsporné konštrukcie umožňujú inštalácie v bytoch a domoch. Po inštalácii multisplitu Samsung, sa vykoná automatické nastavenie jedným tlačidlom.


Klimatizácia Samsung Multisplit v sebe spája účinnosť a spoľahlivosť, aby poskytoval vynikajúci výkon v priestorovo úspornom dizajne. Tento chladiaci systém je dokonale optimalizovaný pre byty a menšie domy. 


Multisplit Samsung ponúka vyvážený výkon pre vysokú spoľahlivosť vďaka pokročilej technológii kompresora a vďaka nízkym vibráciám vytvorí pokojné prostredie nerušené obťažujúcou hladinou hluku.

 

Čo je invertorový motor klimatizácie?

Klasický elektrický motor funguje tak, že uhlíky prenášajú elektrinu na rotor. Uhlíky sa ale časom opotrebujú. Vznikne tak nežiaduce trenie, ktoré znižuje účinnosť motoru, zvyšuje hluk a mimo iného spôsobuje rýchlejšie starnutie našich domácich spotrebičov. Pre invertorový motor klimatizácie však nie sú žiadne uhlíky treba.

 

Invertor je najnovšia generácia motorov použitá v multisplit klimatizáciách. Je to motor riadený elektronicky priamo, vďaka čomu má plynulú reguláciu a hladký chod. Klimatizácie s týmito motormi sú tiché, spoľahlivé a majú dlhšiu životnosť. Funguje na princípe elektronického riadenia otáčok, ktorý znižuje vibrácie, opotrebovanie a poskytuje vyšší výkon pri nižšej hladine hluku.

 

Vedeli ste, že montáž klimatizácie nemôžete vykonať svojpomocne?

Montáž klimatizácie nemôžete vykonať svojpomocne. Táto činnosť patrí do rúk odborníka, ktorý má na ňu osvedčenie a certifikát pre prácu s chladiacimi plynmi.

Ak si chcete spraviť predprípravu pre klimatizáciu vo vašej novostavbe, alebo klimatizáciu montujete do bytu dodatočne a chcete predprípravu,

poradíme vám, ako na to:


Sekať drážku, či použiť lištu

Vonkajšia jednotka klimatizácie je s vnútornou vždy prepojená dvoma medenými rúrkami. Tie sú obalené vrstvou tepelnej izolácie. Pri multisplite je prepojená rúrami každá vnútorná jednotka s vonkajšou.  Vo väčšine prípadov je súbežne s rúrkami a káblom vedená aj plastová rúrka, alebo hadica na odvod kondenzátu z vnútornej jednotky. Odvod kondenzátu môže byť odvedený do exteriéru, alebo do kanalizácie.

To je dôvod, prečo na prepojenie jednotiek musíte vysekať do muriva širokú a zároveň hlbokú drážku. Jednoduchšie riešenie je použiť plastovú lištu, ktorá môže mať väčšie rozmery.

V snahe vyhnúť sa sekaniu, prípadne aby nebolo vidno veľa líšt, mnoho ľudí nechá montovať vnútornú nástennú jednotku blízko steny, na ktorej je umiestnená vonkajšia jednotka. Myslite aj na to, aby bola v blízkosti el. zásuvka, resp. aby bola možnosť priviesť k vonkajšej jednotke klimatizácie napájací kábel.


Kabeláž a istenie klimatizácie multisplit

Napájanie klimatizácie i prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky zrealizuje montážna firma káblami špecifikovanými výrobcom. Ak robíte predprípravu pre budúcu montáž klimatizácie, poraďte sa s montážnym technikom.

Vhodné istenie zvyknú výrobcovia špecifikovať. Ak tieto parametre špecifikované nie sú, určíme ich podľa elektrického príkonu klimatizácie. Pozor – nezamieňajte si ho s chladiacim alebo tepelným výkonom klimatizácie, tie sú vždy vyššie.


Väčšina malých klimatizácií pre miestnosti má el. príkon okolo 1 200 W, v tom prípade vyhovie kábel 3 × 1,5 mm2 a 10 A istič. Pre montáž multisplit klimatizácie s príkonmi do 3 000 W je vhodný kábel 3 × 2,5 mm2 a 16 A istič. Výkonné klimatizácie môžu vyžadovať aj trojfázové napájanie.


V dnešnej dobe sa nevyžadujú ističe s charakteristikou C, ktoré majú na rozdiel od bežných ističov dlhší reakčný čas, lebo všetky klimatizácie majú invertorový motor.


Servis multisplit klimatizácie

Každá jedna klimatizácia si zaslúži byť čistá a hlavne v 100% stave. Realizujeme čistenie klimatizácií v bytoch, domoch, v kanceláriách a firmách. Výrobca klimatizačného zariadenia doporučuje servisnú prehliadku klimatizácie s dezinfekciou minimálne raz za rok servisným technikom. Kontrola klimatizačného zariadenia profesionálom, Vám šetrí  finančné prostriedky za neplánované havarijné opravy. Robíme servis a opravy na klimatizáciách akejkoľvek značky, napr. Toshiba, LG, Mitsubishi, Midea, Daikin, Samsung, Panasonic, AUX a iné. 

 

Údržba klimatizácie

Údržby klimatizácie sa nemusíte báť. Na väčšinu modelov známych značiek sú ľahko dostupné náhradné diely. Preventívnu údržbu by ste mali nechať vykonávať každý rok pred sezónou. Medzi najčastejšie servisné úkony patrí čistenie filtrov a plastových častí klimatizácie a tiež dezinfekcia vnútornej jednotky. Nahromadené baktérie totiž môžu po čase spôsobovať nepríjemný zápach.


Okrem toho sa servisní technici zameriavajú aj na čistenie chladiča multisplit vonkajšej jednotky klimatizácie, ktorý by pri zanesení prachom či nečistotami mohol znižovať výkon zariadenia. Kontrolujú aj pripojenie napájacích vodičov a množstvo chladiva v systéme – jeho nedostatok sa tiež môže prejaviť znížením výkonu, alebo poruchou.

 

 

Zhrnutie:

 • multisplit klimatizáciu môže nainštalovať iba firma s osvedčením a certifikátom na túto činnosť,
 • multisplit klimatizácia sa obvykle skladá z 1 vonkajšej a viacerých vnútorných jednotiek,
 • vonkajšia jednotka je s vnútornými prepojená pomocou izolovaných medených rúrok, káblov a hadice
 • keďže izolované rúrky sú pomerne hrubé, musíte vysekať širokú a hlbokú drážku alebo použiť lištu,
 • kábel a istenie by ste mali voliť podľa špecifikácie výrobcu klimatizácie, ak chýba, poraďte sa s montážnym technikom klimatizácií alebo elektrikárom,
 • nezabudnite na preventívnu údržbu klimatizácie aspoň raz za rok, najčastejšími úkonmi sú čistenie filtrov, plastových častí, vane, vrtule a dezinfekcia klimatizácie,
 • všetky renomované značky ponúkajú aj multisplit klimatizácie.


  Servis klimatizácia Daikin


Firma OPRAVY.SK vykonáva predaj a inštalácie multisplit klimatizácií, ako aj servis-vyčistenie na všetkých klimatizáciách. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie.